Deň Zeme

Zem je pravdepodobne jediná planéta vo vesmíre s podmienkami pre život. Je domovom nielen Vašim, ale aj miliónov najrôznejších druhov rastlín a živočíchov, ktoré sa vyskytujú na súši, v púšti, v lesoch, vo vodách, či vo vzduchu. Zem je úžasná planéta, ktorá nám dáva život. Žiaľ, nestaráme sa o ňu najlepšie. Unikaním škodlivých látok sa znečisťuje životné prostredie. Znečistenie prostredia – to sú napríklad odpadky na pevnine, ropné látky vo vode, dym z dopravných prostriedkov, alebo znehodnotená pôda kvôli chemikáliám z tovární. Mnohým druhom živočíchov a rastlín hrozí vyhynutie. Aj preto sa 22.apríla  každoročne už od roku 1970 oslavuje Deň Zeme. Upozorňuje ľudí na ničenie životného prostredia a pripomína nám, aby sme sa snažili zachovať našu planétu zdravú a čistú.

V materskej škole sa snažíme  ukázať deťom, ako udržať životné prostredie v čo najlepšom stave,  ako ju chrániť a zveľaďovať. Veríme, že spojením citu a poznatkov sa nám podarí formovať u nich pozitívny vzťah k prírode a ochrane životného prostredia. Je dôležité, aby si deti už odmalička uvedomovali, že na ochranu Zeme by sme nemali zabúdať po celý rok. Viac vo fotogalérií.

 

Navštívili sme Farmičku pod Belskými skalami

 

Asi každý, kto má doma malé ratolesti, nám dá za pravdu, že deti milujú zvieratká. Minifarmy a ranče so zvieratkami sú presne tie miesta, kde podskočí od radosti každé detské srdce, ale aj srdce každého milovníka zvierat. V niektorých z nich môžete zažiť aj kontakt so zvieratkami na vlastnej koži, nakŕmiť ich, naučiť sa opäť niečo nové a do albumu si tak pridať zopár krásnych fotiek na pamiatku. S ruksakmi na chrbte sme sa spoločne s deťmi  vybrali na návštevu ku Patrícií Balejovej do Belskej doliny , kde sídli malá  „Farmička pod Belskými skalami“. S úsmevom na tvárí nás srdečne Paťka privítala a poukazovala nám rôzne zvieratká. Porozprávala nám ako sa o zvieratká stará a čo všetko zvieratká potrebujú. Najkrajšie zvieratko bola kobylka  Eby, ktorá deti najviac očarila a zaujala. Ďakujeme za krásne strávené dopoludnie a tešíme sa opäť na návštevu. Viac vo fotogalérií.

 

Environmentálna aktivita

Viete, koľko rôznych zvierat je viazaných na stromy a les?  Na túto otázku nám odpovedala pani Alenka Badurová z NPMF Varín s výukovým programom „ Strom je veľký dom, ktože býva v ňom? “Spoločne s deťmi  spoznávali jednotlivých obyvateľov stromu. Povedali si o ich spôsobe života, prečítali básničky a pohybovo niektoré zvieratká aj napodobnili. Naučili sa, že strom je v podstate veľký dom a pre mnohé druhy živočíchov je veľmi dôležitý. Ďakujeme za návštevu. Viac vo fotogalérií.

 

Návšteva 1. ročníka

Plní očakávania sme sa nevedeli dočkať kedy už pôjdeme do školy a čo všetko tam uvidíme. Zahrali sme sa spoločne  na pánov a pani učiteľky. Našim budúcim prvákom ukázali, čo všetko zaujímavé ich v 1. ročníku čaká. Vyskúšali si sedenie v školskej lavici, písanie na tabuľky, zahrali sa štipcovačky s farbami, číslami a písmenkami, ukázali nám ako vedia počítať do 6. Zvládli si pohľadať písmenká svojho mena a nalepiť na výkres. Za splnené úlohy si odniesli odmenu, ktorú si naozaj zaslúžili. Ďakujeme za krásne dopoludnie a nové zážitky. Viac vo fotogalérií.

 

Výlet Kalvária  Terchová

 

Ruksaky na chrbát a rýchlo na autobus. Takto sa deti nevedeli dočkať kam pôjdeme. Nastúpili sme do autobusu a výlet sa začal. Pomalým krokom obkolesení krásnou prírodou sme vystupovali na Kalváriu.Kalvária je unikátna z toho dôvodu, že sa nej na rozdiel od ostatných nenájdete kaplnky, ale kríže položené na zemi a sochy. Sú postavené z kameňa a doplnené skleným detailom. Kameň ma lokálny pôvod, vyťažil v Terchovej pred viac ako sto rokmi. Deťom sa veľmi páčilo a už teraz sa tešia na ďalší výlet. Viac vo fotogalérií.

Veľká noc

Veľká noc je najstarším a najvýznamnejším sviatkom kresťanského cirkevného roka, počas ktorého si kresťania pripomínajú umučenie, smrť a vzkriesenie Ježiša Krista. Veľkonočné sviatky patria medzi „pohyblivé“ sviatky. Nemajú trvalé miesto, pevný dátum v kalendári ako napr. Vianoce. Veľkonočný týždeň sa začína Kvetnou nedeľou a trvá až po Bielu sobotu. Veľká noc sa podľa kresťanských cirkví slávi prvú nedeľu po prvom splne po jarnej rovnodennosti.

Aj deti v materskej školy si pripomenuli Veľkonočné sviatky a ich tradície. Viac vo fotogalérií.

 

Pletieme korbáč

 

V našej materskej škole sa snažíme v rámci výchovno - vzdelávacej činnosti o to, aby deti získali pozitívny vzťah k čítaniu a ku knihám ako takým. Nielen v marci, ktorý je mesiacom knihy si deti nosili svoje obľúbené knihy, z ktorých im pani učiteľky čítali. Neboli to len rozprávkové knihy, ale často aj detské encyklopédie, ktoré si deti najradšej prezerali. Aby sme u detí rozvíjali pozitívny vzťah ku knihám, motivujem ich aj tým spôsobom, že každý rok navštevujeme obecnú knižnicu. Tu majú deti možnosť sa dozvedieť, že knihy sa dajú kúpiť ale aj požičať. Pani knihovníčka im vysvetlila, že požičiavanie kníh má svoje pravidlá a ako treba s knihami zaobchádzať. Deti si tiež pozreli, aké knihy sa v knižnici nachádzajú. Veríme, že týmto spôsobom si deti vytvoria pozitívny vzťah ku knihám, ktorý im vydrží až do dospelosti. Viac vo fotogalérií.


 

Vynášanie Moreny

V zime celá príroda spí. Ako dieťa keď sníva v postieľke svoje ružové sníčky. A na jar sa zobúdza tiež ako dieťa, keď ho mamička pohladí po vláskoch. Príroda otvorí najskôr jedno očko – to poroztápa snehy, ľady, a potom druhé očko – keď na nás zažmurká prvými jarnými kvietkami. Na vítanie jari sme sa „nachystali“ aj my, deti z materskej a základnej školy, a to nie hocijako, rovno s tónmi ľudovej hudby v sprievode detí a lektora zo Základnej umeleckej školy. Piesňami a básničkami sme spoločne odprevadili zlú Morenu. Povedali sme si, že táto zima bola dlhá, už jej bolo dosť a na svedomí to má Morena, od ktorej pochádza všetko zlo a choroba. A preto sme sa rozhodli vyhnať ju. Už bol najvyšší čas! Vyprevadili sme ju spevom po našej obci, zapálili a hodili do vody dúfajúc, že s ňou odpláva všetko zlé a studené. Prúd vody odnášal Morenu a my sme pozdravili slniečko riekankami a pesničkami. Privolávali sme jarnú vílu „Vesnu“, aby sa mohla ukázať v plnej paráde – mladá a krásna.  Dúfame, že po krátkych smutných dňoch, prichádzajú dlhšie a s nimi JAR, najkrajšia časť roka, kedy sa zem prebúdza z dlhého zimného sna a všetko začína rozvoniavať novým životom. Viac vo fotogalérií.

Deň Vody

V našej materskej škole sme si pripomenuli dnešný Svetový deň vody.  Voda je vzácna tekutina a je neodmysliteľnou súčasťou našich každodenných činnosti. Používame ju pri umývaní, varení či praní. Pitie čistej vody bez pridania konzervantov, je pre ľudský organizmus najzdravšia. V priebehu tohto dňa sme pripravili pre deti viacero aktivít smerované k uvedomeniu si významu vody v našom živote. Príbehom o putovaní kvapky ako aj zážitkovými aktivitami sme u detí vytvárali pozitívny vzťah k vode a k nutnosti chrániť a šetriť vodou. Rôznymi výtvarnými technikami si každé dieťa vyrobilo svoju kvapku vody. Viac vo fotogalérií.

 

Navštívili sme knižnicu

 

V našej materskej škole sa snažíme v rámci výchovno - vzdelávacej činnosti o to, aby deti získali pozitívny vzťah k čítaniu a ku knihám ako takým. Nielen v marci, ktorý je mesiacom knihy si deti nosili svoje obľúbené knihy, z ktorých im pani učiteľky čítali. Neboli to len rozprávkové knihy, ale často aj detské encyklopédie, ktoré si deti najradšej prezerali. Aby sme u detí rozvíjali pozitívny vzťah ku knihám, motivujem ich aj tým spôsobom, že každý rok navštevujeme obecnú knižnicu. Tu majú deti možnosť sa dozvedieť, že knihy sa dajú kúpiť ale aj požičať. Pani knihovníčka im vysvetlila, že požičiavanie kníh má svoje pravidlá a ako treba s knihami zaobchádzať. Deti si tiež pozreli, aké knihy sa v knižnici nachádzajú. Veríme, že týmto spôsobom si deti vytvoria pozitívny vzťah ku knihám, ktorý im vydrží až do dospelosti.

 

 

Plavecký výcvik

 

Plávanie patrí medzi športy, ktoré najviac a najefektívnejšie rozvíjajú základné funkcie ľudského organizmu. Plávanie je šport, ktorý môžeme vykonávať po celý život, dodáva v detstve pocit istoty a bezpečia, upevňuje zdravie, prináša potešenie a príjemne pôsobí na detský organizmus, prospieva obehovému systému, uľahčuje cirkuláciu krvi, zapája celý pohybový aparát, posilňuje dýchacie svaly a zvyšuje kĺbovú pohyblivosť.

Aj preto je pre deti veľmi prínosný plavecký kurz už v materskej škole. Tento rok sme kurz realizovali v spoluprácu s pani Monikou Lapošovou  OZ Šport Žilina v dopoludňajších hodinách od 13.02.2024 do 16.02.2024 vo Village Resort Hanuliak v Belej.  Deti sa hravou formou zoznamovali s vodným prostredím, s technikou plávania, s bezpečnosťou počas pohybu v bazéne. Vplyvom vzduchu, vody, tepla či chladu si deti otužovali svoje zdravie a zvyšovali odolnosť. Hlavný dôraz sa kládol na individuálny prístup, zohľadňujúci fyzickú zdatnosť, návyky na pohyb vo vodnom prostredí a na individuálne požiadavky dieťaťa. Plavecký výcvik mal úspech, naše deti z neho mali radosť a dúfame, že naň budú dlho v dobrom spomínať.

 

Výstava prác ZUŠ

 

Navštívili sme výstavu  žiackych prác v Kultúrnom dome Belá, kde sme si pozreli vystavené práce všetkých žiakov študujúcich výtvarný odbor v  Základnej umeleckej škole.

Na výstave sme mali možnosť pozrieť  rôzne techniky ako kresba, maľba, grafika, modelovanie, dekoratívna tvorba, plošné práce ako aj trojrozmerné objekty.  Stvárnené sú portréty, príroda, zátišia a rôzne iné témy. Deťom sa práce veľmi páčili a niektorí z nich aj rozmýšľali, že by stali aj malými maliarmi.

 

Karneval

 
 

„Do škôlky prišla zábava a zajačik uškom máva.

Do kola všetkých volá, veď on každý tanček zdolá…“

Aj tento rok sme v našej MŠ mali KARNEVAL, ktorý sme si nemohli nechať ujsť.

A tak 7.2.2023 sme sa všetci prezliekli do masiek, ktoré niektorých zamaskovali na nepoznanie. Deti a tiež pani učiteľky svoje masky predstavili v úvodom tanečnom kole. Tu sa však zábava začala a hudba veselo hrala. Tiež sme si zahrali rôzne hry, kde sme sa aj „prilepili“ a dobre zabavili. Pohostili sme sa ovocím a každá maska získal malú drobnosť pre potešenie.

Karneval nám vyčaril úsmev na tvári a fotky z tohto zábavno-bláznivého dňa si môžete pozrieť v našej galérii.

Lyžiarsky výcvik

„NIE SME ŽIADNE LEKVÁRY.

ANI VIETOR DO TVÁRI,

NÁLADU NÁM NESKAZÍ,

ZVYKNEME SI NA MRAZY.

HURÁ LYŽE, HURÁ SANE, KTO JE BOREC, BEŽÍ NA NE.“

 

Od 22.1 2024  do 26.02.2024 sa naši predškoláci zúčastnili lyžiarskeho výcviku v SKI centrum Vrátna Paseky, kde sa oboznamovali zo základmi lyžovania. Každý deň prinášal nové zážitky a zručnosti v lyžovaní, na čo sa deti veľmi tešili. Naučili sa ovládať chôdzu sklzom po rovine, jednoduchý zjazd s prenášaním váhy z jednej nohy na druhú, zastavovať pádom (sedom vbok vedľa lyží) i brzdením pluhom. Lyžovanie sa tak stalo ďalším obľúbeným zimným športom týchto malých „veľkých“ športovcov z našej MŠ.

Ako sa im darilo a čo všetko zažili počas lyžiarskeho výcviku si môžete pozrieť v našej galérii.

 

Čarovná moc prírody

  
  

Dňa 19.1.20024 navštívilo našu materskú školu združenie Čarovná moc prírody. Besiedka o prírode bola veľmi zaujímavá. Deti pracovali s obrázkovým materiálom, spoznávali rôzne komponenty v názornej ukážke ale  najväčšie prekvapenie boli dve sovičky Fufi a Fifi. Deti sa dozvedeli ako sovičky žijú, ako sa o starajú. V závere besiedky si mohli sovičky pohladiť a vyfotiť sa s nimi. Ďakujem za návštevu tešíme sa opäť o rok.

Vianočný koncert v ZUŠ

Deti z našej MŠ sa zúčastnili  Vianočného koncertu v ZUŠ na Nižných Kamencoch. Predvianočnú náladu bolo cítiť na každom kroku. Obliekli sme si čapice a bundy, nastúpili do autobusu a tešili sa spoločne čo nás čaká.  Žiaci z umeleckej školy nás potešili vianočnými koledami, piesňami a krásnymi zvukmi hudobných nástrojov. Žiakov sme odmenili silným potleskom. Tešíme sa opäť na návštevu.

 

Vianočná besiedka a trhy

 

Vianoce – čas lásky, pokoja a radosti. Tak by sme mohli charakterizovať tie nádherné dni naplnené očakávaním, radosťou a láskou. V našej materskej škole sa tento vianočný čas spája s pečením vianočných medovníkov  a vianočnou besiedkou. A konečne nastal ten dlho očakávaný deň D. Predvianočné posedenie so zaujímavým  programom a sviatočnou atmosférou mali možnosť zažiť rodičia detí  materskej školy. Kultúrny program bol pestrý ako na vianočnom stole. Striedalo sa hovorené slovo s vianočnými pesničkami, básničkami a tančekom. Dúfame, že sme aspoň trošku prispeli k vianočnej nálade všetkých prítomných hostí. A že sa nám to podarilo,  svedčil na tvárach prítomných úsmev, radosť a slzy dojatia. Po skončení besiedky sa konali v školskej jedálni vianočné trhy. Rodičia i detičky  si mohli vyberať spomedzi krásnych ručne vyrobených vianočných ozdôb, vencov, škriatkov, nápaditých dekorácií, koláčikov, medovníkov a mnoho iného. Pestrosť tovaru zabezpečili rodičia našej škôlky, detičky  a pani  učiteľky. Pri zvukoch vianočných piesní sme spoločne prežili príjemné predvianočné popoludnie.

 
 

Pečieme medovníky

 

Sladké cesto zamiesime,

medovníčky vykrojíme.

V kuchyni ich upečú,

všetkým slinky potečú!

Medovníčky patria neodmysliteľne k Vianociam a našli si svoje miesto aj v rade tradícií, ktoré zachovávame v našej materskej škole. Aké by to bolo adventné obdobie bez sladkej atmosféry prípravy a pečenia medovníkov?

V triedach bola už od rána výborná nálada, radosť detí nemala konca-kraja. Všetci sa tešili na výrobu medovníkov ! Vystrojili sa ako tí najslávnejší kuchári z Ritzu, zástery a čapice dotvorili kolorit ich nadšenia. Spoločne cesto vymiesili, každý si vyskúšal vaľkanie až do potrebnej hrúbky. Radosť a nadšenie z vykrajovania medovníčkov bola takmer hmatateľná. Vianočné piesne podčiarkli adventný čas, čas očakávania najkrajších sviatkov roka. Keď sa plechy s upečenými medovníkmi  vrátili z kuchyne, všetci sme boli omámení vôňami perníka, medu, škorice a vanilky. Ochutnal každý.  A všetkým chutilo. Veríme, že aj vám sa vydaria vaše vianočné medovníky či iné vianočné koláčiky. Želáme všetkým krásne Vianoce a dobrú chuť.

Svätomartinský lampášikový sprievod

ZŠ s MŠ Belá v spolupráci s obecnou knižnicou usporiadali dňa 9. novembra slávnosť Sprievodu svätého Martina. Začali sme príbehom o sv. Martinovi a pokračovali sme sprievodom s lampášikmi. Na čele sprievodu cválal Martin na bielom koni, ktorého nasledovalo množstvo detí a rodičov. Za sprievodu heligónky a lampášikov sa nám podarilo rozsvietiť takmer celú dedinu. Po skončení sprievodu sme si pochutnali na koláčikoch vyrobených našimi deťmi a rodičmi a zohriali sme sa teplým čajíkom od našich pani kuchárok. Deti si pochutnali na cukrovej vate a mali možnosť pohladkať a odfotiť sa s koníkom. Tradícia sprievodu je inšpirovaná priateľským gestom sv. Martina, ktorý sa na svojej ceste podelil s chudobným o svoj plášť, čím v ňom zapálil svetlo nádeje a lásky. Budeme sa snažiť, aby sa aj u nás sprievod stal tradíciou. Ďakujeme všetkým za bohatú účasť.

 

Mikuláš

  
 

Aj tento rok všetky deti z našej materskej školy s napätím očakávali, či ich navštívi Mikuláš. Posadali sme si v triede na stoličky a načúvali, kedy sa ozve cinkot zvončeka. No a keď zvonček zaznel, do triedy vstúpil Mikuláš aj so svojou "družinou - čerticou a anjelikmi" a pozdravili deti.  Všetci Mikulášovi zaspievali, zarecitovali a s radosťou prijali balíčky plné dobrôt. Aj keď niektorí drobci vyronili aj slzičku , nakoniec boli všetci spokojní, poďakovali Mikulášovi a pustili ho rozdávať radosť ďalším deťom do iných škôlok.

 

Zdobenie stromčeka

Deti z našej MŠ si spoločne vyzdobili vianočný stromček. Pri výzdobe si  spoločne zaspievali  Vianočné piesne a  takto pomaličky sa pripravujú na najkrajší sviatok v roku Vianoce. 

 

Roztrhla sa Perinbabe celkom nová perina...

Roztrhla sa Perinbabe celkom nová perina, že sa perie krajom valí, nie je žiadna novina. Vybehli von deti smelé, všetci kričia:„Uju-jú!“ A naprieky Perinbabke s páperím sa guľujú!

 

Dni zeleného lesa

Naši predškoláci  sa 24. novembra zúčastnili podujatia DNI ZELENÉHO LESA. Autobusom sa presunuli do areálu Hájovne v Belej, kde bol pre deti pripravený zaujímavý program. Dozvedeli sa informácie o lesnom ekosystéme, o práci lesníkov a využití techniky. Vo veľkom krytom stane absolvovali aktivity lesnej pedagogiky: prácu s drevom – šmirgľovanie kotúča dreva, výrobu vianočného svietnika a samozrejme nechýbalo chutné občerstvenie. Ďakujeme p. Danielovi Užákovi za pozvanie a darčeky, ktoré si deti odniesli domov.

Medzinárodný deň stromov

 
 

Význam stromov pre život na našej planéte je obrovský. Stromy nám poskytujú kyslík, suroviny, ale aj tieň počas horúcich dní. Práve kvôli ich nezastupiteľným funkciám v prírode si ich pripomíname každoročne 20. októbra. Ak nebudú stromy, nebude kyslík a nebudeme ani my. Lesy by dokázali žiť bez nás, ale my bez nich nie. Prečo sú pre nás lesy tak dôležité? Vďaka nim dýchame. Jeden listnatý strom vyprodukuje toľko kyslíka, že 10 ľudí z neho môže dýchať po celý rok. Stromy majú ochrannú funkciu – chránia pred povodňami, pretože fungujú ako špongie, svojimi koreňmi nasávajú vodu z pôdy. Vytvárajú tieň, ktorým ochladzujú okolité prostredie, preto v lese cítime čerstvý a chladnejší vzduch. V mestách zasa chránia budovy a ľudí pred silným slnkom. Sú zdrojom relaxu a zdravia.

       Aj naši kamaráti zo škôlky spolu so svojimi pani učiteľkami venovali pozornosť tejto tematike.  Farebné jesenné stromy boli hlavnou témou na  výtvarnej činnosti detí. Deti boli veľmi kreatívni pri tvorbe svojich jesenných stromov a dokončené práce už zdobia nástenky v triedach alebo priestory pred triedami našej školy. Deti z predškolských tried sa vybrali na Urbársku charätu, kde im pán Ing. Daniel Užák porozprával o význame našich stromov, o ich rozmnožovaní, spracovaní, sadení a mnoho iného.

Deň jabĺčka

  

Jablko si zaslúži aj našu pozornosť, pretože patrí medzi najzdravšie druhy ovocia.
V našich triedach sme oslávili tento deň pesničkami, hrami a ochutnávkou.
Veľmi sa tešíme, že sme sa do tejto celosvetovej aktivity zapojili. Naším cieľom bolo nenásilným a hravým spôsobom podporovať u detí konzumáciu ovocia, čím sme sa snažili zároveň plniť i niektoré z úloh Národného programu prevencie obezity pre deti. Deti boli jablkovým dňom nadšené, veď predsa maškrtiť sa dá i zdravo.

 
 

Návšteva starých rodičov

 
 

Na dvere nám zaklopal Október– mesiac úcty k starším. Každoročne si s deťmi v materskej škole pripomíname to, že si máme uctiť našich starkých a dávať im najavo našu lásku. Deti z materskej školy si spolu s pani učiteľkami  pripravili krásne pásmo básní, piesní a tancov. Babičkám a deduškom spríjemnili dopoludnie a vyčarovali nejeden úsmev na tvári. Deti pripravili s pomocou učiteliek milé darčeky v podobe srdiečok vyrobených rôznymi technikami, ktoré im po vystúpení odovzdali. Ďakujeme aj našim tetám kuchárkam za výbornú ochutnávku rôznych pomazánok a rodičom za občerstvenie. 

Veríme, že týmto vyjadrením úcty k našim starým rodičom sme im spríjemnili októbrový deň. Veď, kto iný by si to zaslúžil viac než oni?

 

Medzinárodný deň ochrany zvierat

Dňa 04.10. sa na našej planéte oslavuje SVETOVÝ DEŇ ZVIERAT. Zvieratá sú súčasťou a krásou života. Veď život bez nich si už len ťažko vieme predstaviť. Zvieratá nie sú veci, ktoré môžeme kedykoľvek zahodiť. Sú to živé tvory, ktoré majú svoje emócie, putá a potreby. Tento deň sme si pripomenuli aj v materskej škole. Navštívil nás pán Ing. Daniel Užák , ktorý deťom priblíž zvieratá, ich život a ochranu v prírode. Deti mali možnosť si pozrieť prezentáciu o tom, ako sa o zvieratká máme starať a ako sa máme k nich správať. S radosťou si prezerali zvieratá, ktoré nám pán Užák priniesol ukázať. Potešili sa aj obrázkom, ktoré si mohli podľa vlastnej fantázie vyfarbiť. Nezabúdajme, že tak, ako človek má právo na dôstojný život, toto právo majú všetky živé tvory na tejto planéte.

 

Navštívili nás psíkovia

V utorok 2. októbra nás navštívili dva  psíky pod vedením kynológov pani Lea Balážová a Monika z Varína. Spoločne sme sa presunuli na lúku, kde nás už štvornohí kamaráti čakali. Predviedli nám  prácu so psami, ukážku vedenia psa a rôzne iné povely. Psíky poslúchali a deti sa bez obáv mohli priblížiť k psíkovi a pohladkať ho. Deťom sa veľmi páčiloa tešíme sa opäť o rok.

 

Navštívili sme Základnú školu, Obecný úrad, kaderníctvo a mnoho iného

Naši predškoláci sa vybrali v rámci témy týždňa „Povolania“ na návštevu do školy, do obchodu, na Obecný úrad, do kaderníctva či papiernictva. Všade nás vrelo a s úsmevom očakávali a srdečne privítali. Deti sa dozvedeli  mnoho zaujímavých informácií ohľadom každého povolania. Všade sa im veľmi páčilo, odchádzali s novými poznatkami a zážitkami.

 

Svetový deň mlieka v školách

 

Mliečko, mliečko, to je veda,

bez neho sa vyrásť nedá.

Bez neho vraj budem malý,

nebudem mať žiadne svaly.

Nebudem mať zuby zdravé,

ani pevné kosti práve.

Aj v našej MŠ si každý rok pripomíname Svetový deň mlieka. Tento deň nám pripomína význam konzumácie mlieka a mliečnych výrobkov ako dôležitej zložky výživy. Mlieko je významným zdrojom bielkovín, vitamínov, minerálov a iných látok, ktoré sú zdrojom výživy pre ľudský organizmus a podieľajú sa na prevencií proti ochoreniam. Pre deti sme mali pripravenú prezentáciu zameranú na to, odkiaľ mlieko získavame, ako sa spracováva a čo sa z neho vyrába. Deti si prostredníctvom makety kravy maľovali fľaky. Ďalšia polovica detí vyfarbovala pracovné listy kravičky a samozrejme, že všetky deti mohli ochutnávať dobroty z mlieka, ktoré nám pripravili pani kuchárky.

 

Turistická vychádzka

 

Deti z predškolských tried sa vybrali  na turistickú vychádzku, počas ktorej spoznávali krásy okolitej prírody. Deti počas vychádzky pozorovali jesennú prírodu, sfarbenie listov,  a taktiež počúvali zvuky lesa - žblnkotanie potôčika, šumenie listov či spev vtákov. Rozlišovali listnaté a ihličnaté stromy a ich plody, zbierali rôzne prírodniny. Po malom občerstvení na deti čakali voľné hry na preliezkach. Z vychádzky sa deti vrátili s úsmevom na tvári a s novými zážitkami.

 

Školský rok 2022/2023

Rozlúčka predškolákov

Utorok 27.06.2023 patril našim predškolákom, ktorí sa lúčili s materskou školou. Deti čakal bohatý program. Slávnostná rozlúčka začala príhovorom, pokračovali sme   slávnostným stužkovaním a zložením sľubu predškoláka. Súčasťou pripraveného programu našich predškolákov boli básničky a pesničky pre pani učiteľky a našich kamarátov zo škôlky. Každý predškolák dostal pamätný list, vysvedčenie a malú pozornosť. Na záver si všetci predškoláci pochutili na torte a ostatných dobrotách. Ďakujeme veľmi pekne všetkým rodičom za občerstvenie a dary.

 Všetci želáme našim prvákom hlavne to, aby sa im v škole darilo, aby do nej radi chodili a nosili z nej samé jednotky.

Bábkové divadlo 

 

Dňa 27.06. 2023 sme navštívili s našimi najmenšími kamarátmi  BÁBKOVÉ DIVADLO v Žiline. Preniesli sme sa do Afriky, kde kedysi dávno, pradávno bola zem ešte celkom nová. Tam, kdesi uprostred Afriky, žili všakovaké zvieratá: žirafy, antilopy, škriekajúce opice, veľký krokodíl, dlhonohý pštros, stará korytnačka, krvilačný leopard, dlhý had menom Krajta a malý, zvedavý sloník Bimbo. V tom čase, predstavte si, slon ešte nemal chobot. Namiesto neho mu pred očami vytŕčal iba akýsi výčnelok, ktorý sa ponášal skôr na vyčaptanú papuču alebo rypáčik, na ktorý sa prilepila fašírka. Chcete vedieť, odkedy majú slony dlhé choboty? Tak určite navštívte Bábkové divadlo Žilina! Predstavenie sa deťom veľmi  páčilo a už teraz sa tešíme na ďalšiu návštevu.

Pyžamová párty

 

Naši predškoláci si spravili spoločne s pani učiteľkami pyžamovú párty. Párty sa konala dňa 23.06. a 26.06.2023 a  mala svoje krásne čaro. Hneď od rána sa deti prezliekli do pyžama a čakali na jej začiatok. Za tónov hudby sme tancovali a zabávali sa. Na párty nechýbali aj  hry, súťaže, občerstvenie a samozrejme aj odmena.

 

Navštívila nás Polícia

 

Nové zážitky sa v našej škôlke získavajú jedna radosť. Tentoraz 20.06.2023 nás navštívila polícia, aby deti na vlastnej koži okúsili rešpekt pred uniformou a týmto náročným povolaním. Deti neskrývali obdiv k pánovi policajtovi Kpt. Mgr. Maránovi Frývaldovi a rovnako boli zaujatí jeho autom. Po dôkladnom poučení o pravidlách na ceste a potrebnom výstroji pre chodca či cyklistu, sa všetci vrhli na policajné auto. Preskúmali vysielačku a užili si zvuk aj blikanie majáka. Veríme, že tento deň prebudil túžbu stať sa policajtom u mnohých detí. Ďakujeme veľmi pekne za návštevu.

 

Futbalový turnaj v Tepličke nad Váhom

Dnes  20.06.2023 sme sa s chlapcami z

účastnili futbalového turnaja v Tepličke nad Váhom.

„Pohyb a samotný šport sú dôležité pre vývoj našich ratolestí. Nemusí to však byť výkonnostný šport, úplne stačia malé pravidelné aktivity, ktoré bude dieťa vykonávať rado, bude mať chuť súťažiť, porovnávať sa a bude akýmkoľvek spôsobom fyzicky aktívne. Pohyb ako taký je veľmi dôležitý už od malička. Deti sa samé prirodzene otáčajú, štvornožkujú, dvíhajú, učia sa chodiť a tým pádom objavujú svet. A keď to dajú na takú úroveň, aby v už materskej škole predviedli také výkony ako dnes na futbalovom turnaji prejavili toľkú emóciu, radosť, spoločnú chuť bojovať za svoj tím, potom "klobúk dolu" pred nimi „ Ján Mintal

 

Koncoročný výlet predškolákov

Dňa 15.06. 2023 sa naši predškoláci zúčastnili koncoročného výletu, v rámci ktorého navštívili Rozprávkový les v Nezbudskej Lúčke. Malebná obec leží na okraji pohoria Malá Fatra a ponúka veľkolepý výhľad na neďaleký hrad Strečno. Po vstupe do lesa deti očarilo množstvo postavičiek, ktoré poznajú zo slovenských, ale aj zahraničných rozprávok. Najviac ich zaujali Maťko a Kubko, tri prasiatka, Šípková Ruženka, Shrek,....Úsmev na tvári deťom vyčarili aj postavičky, ktoré spievali a hrali na hudobných nástrojoch známe piesne. Areál dopĺňali aj rozprávkové domčeky. Súčasťou prehliadky bol rozprávkový hrad, v ktorom žiaci objavili zlatý poklad. Po zaujímavej prechádzke lesom sa deti  zabavili sa na kolotoči a na detských preliezkach. Plní zážitkov a krásnych pocitov, ktoré spríjemnilo aj pekné počasie, sa šťastlivo vrátili domov. Viac vo fotogalérií.

 

Navštívila nás Včielka Vetka

 

Dňa 08.06.2023 navštívil našu škôlku  pán včelár Vladko, ktorý nám priblížili život včielok. Dozvedeli sme sa prečo sú včielky dôležité, ako dlho žijú, ako pracujú, čo konzumujú a dokonca aj koľko majú očí. Pozreli sme si ich na obrázku ale aj naživo v ich prenosnom domčeku a vyskúšali sme si chytiť a obliecť všetky pomôcky, ktoré taký pán včelár potrebuje ku svojej dôležitej práci. Taktiež sme si vyskúšali vyrobiť niektoré výrobky z medu. Za odmenu na nás čakala aj sladká odmena v podobe ochutnávky medu a medových lízaniek. O rok sa opäť budeme tešiť na ich návštevu.Ďakujeme veľmi pekne za návštevu. Viac vo fotogalérií.

 

MDD

Školský rok sa prehupol do posledného mesiaca. Nie je nič krajšie, ako spokojný a šťastný úsmev na tvári detí. A kedy by si ho mohli dostatočne vychutnať, ak nie vtedy, keď oslavujú svoj sviatok – MDD.

Tohtoročný MDD bol v našej škôlke opäť raz nezabudnuteľný. Deti mali  pripravený program plný zábavy a hier. Nafukovacie hrady, cukrová vata, športové hry , vozenie na koníku ale najväčšie prekvapenie boli rozprávkové postavičky  Marshall ,Mickey  a Minie Mause, ktorí sa zabávali s detičkami. Všetky deti dostali na MDD diplomy a sladkú odmenu. Plní zážitkov sme sa spoločne vracali do škôlky.

Deň to bol čarokrásny, každý chcel, aby trval čo najdlhšie, ale aj sviatku detí zazvonil zvonec a tak ako každá rozprávka, aj MDD v materskej škole mal svoj koniec.

…. a o rok si to radi zopakujeme…

Viac vo fotogalérií.

 

Turnaj  "Dajme spolu gól"

 

Dňa 25.5.2023 sa uskutočnil v telocvični základnej školy v Belej futbalový turnaj materských škôl, ktorý bol vyvrcholením projektu s názvom „Dajme spolu gól“. Na turnaji sa zúčastnili materské školy: SMŠ Oravská Žilina, MŠ Teplička nad Váhom, MŠ Dolná Tižina, MŠ Lysica, MŠ Terchová a naša materská škola, ktorá postavila na turnaji dva tímy MŠ Belá modrí a MŠ Belá oranžoví. Celkovo sedem tímov si zmeralo futbalové zručnosti systémom každý s každým na dvoch ihriskách s mantinelmi. Atmosféra po každom góle bola elektrizujúca a deti prežívali športové chvíľky šťastia. Každý hráč si z turnaja okrem športových zážitkov odniesol aj medailu a malú sladkosť. Ďakujeme

 

Exkurzia u hasičov v Žiline a v Terchovej

 
         

V mesiaci máj sme  s predškolákmi navštívili Hasičskú stanicu v Žiline a naši najmenší Hasičskú stanicu v Terchovej . Profesionálni hasiči nás oboznámili s najnovšou technikou, porozprávali o svojej činnosti a vysvetlili nám, ako sa zachovať v prípade požiaru. Previedli nás budovou hasičskej stanice, porozprávali nám, ako vyzerá ich bežný deň a dokonca nám ukázali aj spustenú sirénu. Pre deti to bol obohacujúci zážitok, keďže si mohli pozrieť hasičské auto, sanitku, čln zvnútra a tak sa viac vcítiť do úlohy skutočného hasiča. Z toho dňa máme príjemný zážitok, na ktorý budeme ešte dlho spomínať. Ďakujeme pánovi Mikovi a celého hasičskému zboru. Viac vo fotogalérií.

 

Deň rodiny

Pri príležitosti Dňa rodiny sme si spoločne v našej škôlke tvorili našu rodinu. Čítali sme si, strihali, lepili, pracovali v skupinách, s obrázkovým materiál, na interaktívnej tabuli a vyrábali krásne domčeky s našimi najdrahšími. Viac vo fotogalérií.

Rodina je ako strom, chráni všetko, čo je v ňom.
My sme veľká rodina – otec, mama, sestra, brat a ja.
K tomu ešte babka, dedko, a to veru nie je všetko.
Teta, ujo, bratranec, krsná, krsný na koniec.
Každý patríme do nejakej rodiny, je našou súčasťou.

 

Deň matiek

ĽÚBIM KVETY, ĽÚBIM VTÁČKY,

KAŽDÚ HRAČKU MALIČKÚ,

LEŽ NAJRADŠEJ ZO VŠETKÉHO

ĽÚBIM SVOJU MAMIČKU.

            „DEŇ MATIEK“ je špeciálny čas povedať našim mamám ako ich máme radi, čo pre nás znamenajú a vyjadriť im našu vďačnosť za všetko, čo pre nás urobili. Dňa 11. mája 2023 aj v materskej škole bolo cítiť nedočkavosť osláviť tento krásny sviatok.

            Deti sa už nevedeli dočkať, chceli svojim mamičkám predviesť všetko, čo si pre ne s pani učiteľkami dlhší čas pripravovali. Každé dieťa chcelo piesňou, tancom, básňou alebo dramatizáciou rozprávky vyjadriť, že mama je pre nich jedinečná a nenahraditeľná. Rodičia boli milo prekvapení, ako krásne sa ich ratolesti na tento deň pripravili. Radosť aj dojatie bolo vidieť v tvárach všetkých mamičiek. V závere venovali deti mamám vyrobené darčeky s milým prekvapením.

 

Deň mlieka

 

Mliečnou cestou sa vybrali aj naši škôlkari, ktorí prišli do škôlky oblečení v bielych tričkách, pri príležitosti medzinárodného Dňa mlieka. Cieľom aktivity bolo prezentovať mlieko ako dôležitý zdroj výživy, poznávať zdravé potraviny, ktoré sa z mlieka vyrábajú, ozrejmiť na elementárnej úrovni technologický proces výroby a spracovania mliečnych výrobkov, vytvárať pozitívny vzťah k vlastnému zdraviu a zdravej vyváženej strave. Deti sa zabavili pri rôznych zaujímavých aktivitách a súťažiach. Pomocou makety kravičky Terky si vyskúšali dojenie mliečka, triedili obrázky mliečnych výrobkov a ochutnávali rôzne mliečne výrobky. Maľovali, vystrihovali masku tváre kravičky, súťažili v pití mlieka, behu v slalome pomedzi krabice od mlieka a kreatívne využili odpadový materiál pri zhotovení kamaráta " Mliekar Jožko". Tento deň sa nám vydaril a deťom sa veľmi páčil. Deti si nielenže rozšírili svoje vedomosti, ale zároveň získali aj nové zručnosti.

 

Plavecký výcvik predškolákov

 

Plávanie patrí medzi športy, ktoré najviac a najefektívnejšie rozvíjajú základné funkcie ľudského organizmu. Plávanie je šport, ktorý môžeme vykonávať po celý život, dodáva v detstve pocit istoty a bezpečia, upevňuje zdravie, prináša potešenie a príjemne pôsobí na detský organizmus, prospieva obehovému systému, uľahčuje cirkuláciu krvi, zapája celý pohybový aparát, posilňuje dýchacie svaly a zvyšuje kĺbovú pohyblivosť.

Aj preto je pre deti veľmi prínosný plavecký kurz už v materskej škole. Tento rok sme kurz realizovali v spolupráci s Monikou Lapošovou OZ Šport Žilina  v dopoludňajších hodinách  vo Village Resort Hanuliak. Deti sa hravou formou zoznamovali s vodným prostredím, s technikou plávania, s bezpečnosťou počas pohybu v bazéne. Vplyvom vzduchu, vody, tepla či chladu si deti otužovali svoje zdravie a zvyšovali odolnosť. Hlavný dôraz sa kládol na individuálny prístup, zohľadňujúci fyzickú zdatnosť, návyky na pohyb vo vodnom prostredí a na individuálne požiadavky dieťaťa.

Plavecký výcvik mal úspech, naše deti z neho mali radosť a dúfame, že naň budú dlho v dobrom spomínať. Ďakujeme všetkým zaspoluprácu, zorganizovanie a finančnú pomoc od vedenia školy na zrealizovanie plaveckého kurzu. Viac vo fotogalérií.

 

SVETOVÝ DEŇ ZEME

Zem je pravdepodobne jediná planéta vo vesmíre s podmienkami pre život. Je domovom nielen vaším, ale aj miliónov najrôznejších druhov rastlín a živočíchov, ktoré sa vyskytujú na súši, v púšti, v lesoch, vo vodách, či vo vzduchu. Zem je úžasná planéta, ktorá nám dáva život. Žiaľ, nestaráme sa o ňu najlepšie. Unikaním škodlivých látok sa znečisťuje životné prostredie. Znečistenie prostredia – to sú napríklad odpadky na pevnine, ropné látky vo vode, dym z dopravných prostriedkov, alebo znehodnotená pôda kvôli chemikáliám z tovární. Mnohým druhom živočíchov a rastlín hrozí vyhynutie. Aj preto sa 22.apríla každoročne už od roku 1970 oslavuje Deň Zeme. Upozorňuje ľudí na ničenie životného prostredia a pripomína nám, aby sme sa snažili zachovať našu planétu zdravú a čistú.

Zapojili sme aj deti v našej škôlke , nech sa zamyslia a pouvažujú, ako chránia životné prostredie oni samy a v čom by sa mohli zlepšiť.

Prostredníctvom vzdelávacích aktivít sme sa snažili ukázať deťom, ako udržať životné prostredie v čo najlepšom stave, predajme im čo najviac vedomostí o tom, ako ho chrániť a zveľaďovať. Veríme, že spojením citu a poznatkov sa nám podarí formovať u nich pozitívny vzťah k prírode a ochrane životného prostredia. Je dôležité, aby si deti už odmalička uvedomovali, že na ochranu Zeme by sme nemali zabúdať po celý rok. Viac vo fotogalérií.


 

Pletieme korbáč

 

Dni pred Veľkou nocou i počas nej majú svoje tradície. Patria k nim obrady, typické jedlá, zvyky našich predkov, zdobia sa vajíčka, ktorými dievčatá obdarujú chlapcov, keď ich prídu obliať a vyšibať. Snáď v každom regióne je to pondelková oblievačka, ktorá je symbolom čistoty a vyšibanie korbáčom by malo priniesť zdravie. Korbáče sa pletú z vŕbového prútia. Podľa kraja sa líšia aj techniky, fígle či počty prútov, z ktorých sa korbáč skladá. Každá vyšibaná žena či dievča, by mala podľa tradície šibačovi na korbáč priviazať novú stuhu.

Navštívili nás otec a starý otec nášho kamaráta Riška  páni Hrvoľovci a ukázali nám techniku pletenia korbáčov. Aj naši kamaráti  mali možnosť si  vyskúšať svoju zručnosť, či dokážu upliesť veľkonočný korbáč, ktorý využijú na veľkonočný pondelok ako jediný povolený „nástroj“ na privolanie pevného zdravia. Zapletali, prepletali aj poplietli, ale na svoj výsledný korbáč boli právom hrdí. Ďakujeme veľmi pekne za ukážku, darčeky pre deti a návštevu.

 

“Šibem, šibem, šibi ryby, môj korbáčik nemá chyby. Ešte vody trošička, daj vajíčko z košíčka.”

 

Veľkonočné tvorenie


Veľká noc je najstarším a najvýznamnejším sviatkom kresťanského cirkevného roka, počas ktorého si kresťania pripomínajú umučenie, smrť a vzkriesenie Ježiša Krista. Veľkonočné sviatky patria medzi „pohyblivé“ sviatky. Nemajú trvalé miesto, pevný dátum v kalendári ako napr. Vianoce. Veľkonočný týždeň sa začína Kvetnou nedeľou a trvá až po Bielu sobotu. Veľká noc sa podľa kresťanských cirkví slávi prvú nedeľu po prvom splne po jarnej rovnodennosti.

SYMBOLY VEĽKEJ NOCI

  • Kraslice - poznajú všade vo svete. Pretože vajíčko obsahuje zárodok života, bolo v mnohých kultúrach symbolom plodnosti, života  a vzkriesenia. V súvislosti s ľudovou tradíciou vznikol zvyk maľovať tieto vajíčka.
  • Baránok- symbol baránka sa nachádza už v predkresťanských tradíciách. V kresťanstve je baránok jedným zo symbolov Ježiša Krista, lebo obrazne podľa kresťanskej viery on je baránok obetovaný za sveta.
  • Sviečka - sviečka je v mnohých kultúrach chápaná ako znamenie života. Veľkonočná sviečka symbolizuje vzkriesenie Krista.
  • Oheň - veľkonočná bohoslužba sa začína zapálením veľkonočného ohňa, ktorý symbolizuje víťazstvo Ježiša Krista nad temnotou a smrťou. Od tohto ohňa sa potom zapaľujú veľkonočné sviečky.
  • Kríž - ukrižovanie Ježiša. 
  • Oblievačka - v pohanských zvykoch bolo polievanie vodou očistou, zmývaním zla. Neskôr sa vplyvom kresťanstva uvádzala ako pripomienka svätého krstu.
  • Korbáč - čerstvé, zakvitnuté vŕbové prúty boli symbolom života  a plodnosti.
  • Zajačik - je symbolom skromnosti, pokory a čistoty. V Byzancii bol znázorňovaný ako symbol Krista, alebo v rukách Panny Márie, na znak čistoty a nepoškvrnenosti.

Deti z materskej školy si vo všetkých triedach pripomenuli veľkonočné sviatky. Spoločne s pani učiteľkami a rodičmi si vytvárali kraslice, kreslili obrázky, strihali zajačika, modelovali, plietli korbáč , maľovali typické znaky Veľkej noci. Interiér škôlky bol vyzdobený všetkými farbami a spoločne sme sa tešili na Veľkú noc. Viac vo fotogalérií.

 

 

Chemická show

Nový kamarát Tárajka a Popletajky, Profesor Hokus – Pokus nám dňa 28.03.2023 v našej škôlke predstavil  jedinečnú zábavnú chemickú show. Súčasťou predstavenia boli chemické pokusy a aktívne zapájanie detí do programu. Na konci predstavenia sme si zatancovali spoločne na pesničky z nového CD Tárajka a Popletajky. Deťom sa veľmi chemická show páčila, tešíme sa opäť na ďalšie stretnutie.Viac vo fotogalérií.

 

Deň Vody

  Pri príležitosti Svetového dňa vody, ktorý si pripomíname dňa 22. marca, sme v našej materskej škole realizovali edukačnú aktivitu pod názvom “Putovanie kvapky”. Začali sme krátkou prezentáciou o dôležitosti vody pre náš život a o význame jej šetrenia. Pútavou formou o  kvapkách sa deti oboznámili s významom a kolobehom vody na Zemi. O tom, kde všade v prírode sa nachádza, aké má podoby, ale aj o nebezpečenstve jej znečistenia človekom. Deti vytvárali plagát, ako z oblakov padá dážď na kvety, hrali sa na malých rybárov, ktorí chytajú rybky s geometrickými tvarmi na bruškách a taktiež vypracovali pracovné listy k danej téme. Aj týmto dňom sme sa opäť presvedčili, že “voda je život” a nevyhnutne patrí k našej každodennej existencii.

 

Lyžiarsky výcvik predškolákov

Materská škola zorganizovala trojdňový kurz lyžovania v stredisku  Vrátna v detskom lyžiarskom areáli s malou zjazdovkou, eskalátorom a detskými vlekmi pod vedením odborných inštruktorov lyžiarskej školy.

Prvý deň sa snažili deti samé i s pomocou obuť, vyzuť, zapínať a rozopínať  lyžiarky. Pripevniť, odopnúť, nosiť a ukladať lyže.

Postupne ovládali správnu techniku chôdze na lyžiach bez palíc po rovine a krátky presun z nižšieho miesta na vyššie položené miesto. Robili obraty  s odvratom a prívratom. Neskôr si utvárali základy lyžovania. Naučili sa ovládať chôdzu sklzom po rovine, jednoduchý zjazd s prenášaním váhy z jednej nohy na druhú, zastavovať pádom (sedom vbok vedľa lyží) i brzdením pluhom. Keď si  nacvičili oblúky a jazdu v ľahkom, mierne členitom teréne, svoje zručnosti predviedli na záverečných zjazdoch. Deťom sa lyžovanie veľmi páčilo. Deti sa každý deň dopoludnia mnoho naučili, na kopci sa riadne vyšantili a zlyžovali mnoho kilometrov. Spolu s pani učiteľkami tak majú mnoho zážitkov.

 

Návšteva bábkového divadla

 
 

Dňa 23.03. a 24.03. 2023 navštívili naši predškoláci BÁBKOVÉ DIVADLO v Žiline. Preniesli sme sa do Afriky, kde kedysi dávno, pradávno bola zem ešte celkom nová. Tam, kdesi uprostred Afriky, žili všakovaké zvieratá: žirafy, antilopy, škriekajúce opice, veľký krokodíl, dlhonohý pštros, stará korytnačka, krvilačný leopard, dlhý had menom Krajta a malý, zvedavý sloník Bimbo. V tom čase, predstavte si, slon ešte nemal chobot. Namiesto neho mu pred očami vytŕčal iba akýsi výčnelok, ktorý sa ponášal skôr na vyčaptanú papuču alebo rypáčik, na ktorý sa prilepila fašírka. Chcete vedieť, odkedy majú slony dlhé choboty? Tak určite navštívte Bábkové divadlo Žilina! Predstavenie sa deťom veľmi  páčilo a už teraz sa tešíme na ďalšiu návštevu.
 

 

Návšteva knižnice

Knižnica je miesto, kde to ,,žije“ knihami. Práve na tomto mieste sa nám ponúka možnosť objaviť dedičstvo umeleckých diel predchádzajúcich generácií, klenoty literárnej tvorby a aktuálne publikované literárne tituly spisovateľov. V priestoroch knižnice je cítiť vôňu kníh a človek tam môže pobudnúť s dobrou knihou v ruke.

V našej materskej škole sa snažíme v rámci výchovno - vzdelávacej činnosti o to, aby deti získali pozitívny vzťah k čítaniu a ku knihám ako takým. Nielen v marci, ktorý je mesiacom knihy si deti nosili svoje obľúbené knihy, z ktorých im pani učiteľky čítali. Neboli to len rozprávkové knihy, ale často aj detské encyklopédie, ktoré si deti najradšej prezerali. Aby sme u detí rozvíjali pozitívny vzťah ku knihám, motivujeme ich aj tým spôsobom, že každý rok navštevujeme obecnú knižnicu. Tu majú deti možnosť sa dozvedieť, že knihy sa dajú kúpiť ale aj požičať. Pani knihovníčka im vysvetlila, že požičiavanie kníh má svoje pravidlá a ako treba s knihami zaobchádzať. Deti si tiež pozreli, aké knihy sa v knižnici nachádzajú. Veríme, že týmto spôsobom si deti vytvoria pozitívny vzťah ku knihám, ktorý im vydrží až do dospelosti.

 

Návšteva 1.ročníka

 

Je tu február, skončil prvý polrok školského roku a to znamená, že stále viac medzi rodičmi predškolákov a samotnými deťmi rezonuje otázka zápisu detí do prvého ročníka základnej školy. Aby sa deti zoznámili s prostredím a pani učiteľkami základnej školy ešte pred zápisom, vybrali sme sa dňa 22.2.2023 na návštevu do prváckych tried. Pani učiteľky nás už očakávali a srdečne privítali. Predškolákov rozdelili do dvoch tried, kde absolvovali spolu so staršími kamarátmi jednu vyučovaciu hodinu. Počúvali, pozorovali dianie, pracovali na interaktívnej tabuli, kreslili, recitovali básničku ale nielen to. Všetci sa aktívne zapájali, za čo ich pani učiteľky pochválili a odmenili. Deťom sa v škole páčilo, odchádzali s novými poznatkami, zážitkami a sladkou odmenou.

 

Karneval

Fašiangový čas prináša zábavu, radosť a veselosť. Detský karneval v tomto čase je milou tradíciou. Karneval je miesto plné fantázie, kde sa spolu v dobrej nálade zabávajú princezné s anjelikmi, zvieratkami, pirátmi, motýlikmi, lienkami a mnohými ďalšími rozprávkovými bytosťami. Obdobie očakávania a prípravy masky vystriedal deň, na ktorý deti netrpezlivo čakali. Tak tomu bolo aj v našej materskej škole  14. februára, kde sa uskutočnil fašiangový karneval. Deťúrence aj pani učiteľky vystrojení v maskách od výmyslu sveta to roztočili hneď zrána. Vzájomnou prehliadkou všetkých masiek začala tá pravá fašiangová zábava, v ktorej sa všetci zvŕtali v tanci. Aj vďaka rodičom, ktorí sa postarali o nádherné masky  svojich ratolestí a občerstvenie, sme všetci prežili jedno čarovné dopoludnie plné radosti, obohatené o krásne zážitky, preto im všetkým ďakujeme. Každé dieťa  dostalo odmenu, ako spomienku na tento čarovný deň.


 

Snehové radovánky

 

Snehová kráľovná nás nesklamala ani túto zimu. Jedného dňa roztiahla svoj snehový plášť a našu krajinu celučičkú zakryla snehovou prikrývkou. Zo snehu, ktorý pripomínal bielu cukrovú vatu, sa tešili nielen deti, ale aj dospelí. Vyzbrojení nepremokavým oblečením sme počas pobytu  strávili krásne zimné radovánky, plné hier, guľovačiek, šmýkania a sánkovania na kopci v okolí materskej školy.

 

Beseda s poľovníkom

 

V utorok 15.02.2023 našu materskú školu navštívil ujo poľovník. Poľovníctvo ako záľubu i zodpovednú činnosť priblížil predškolákom pán Ing. Daniel Užák, dlhoročný poľovník. Vysvetlil detičkám ako sa môžu stať poľovníkmi a poľovníčkami. Čo všetko musia splniť, porozprával o tom, aké zvieratká môžu vidieť v našich lesoch a ako sa o ne poľovníci starajú, hlavne v zimnom období, o stavaní posedov a kŕmelcov, no a nakoniec i o samotnom love zveri. Na ukážku doniesol  výbavu poľovníka aj  rôzne zvieratá ,ktoré si detičky mohli zblízka obzrieť. Beseda deti zaujala a načerpali zase mnoho užitočných informácií o poľovníkoch nielen ako o lovcoch zvierat. Ďakujeme veľmi pekne za návštevu.

 

Vianočná besiedka

Blížia sa Vianoce a to je čas lásky, pokoja a šťastia….

Na Vianoce sa dávajú darčeky, ale detičky ešte nezarábajú peniaze a nemôžu kúpiť svojim milovaným žiadne materiálne dary. Môžu dať svojim rodičom a blízkym však ten najkrajší a najcennejší darček v podobe úsmevu, pohladenia, peknej básničky či pesničky. Každá trieda si  nacvičila  program a s láskou ho predviedla na  besiedke. Deti v programe ukázali svoju šikovnosť i nadanie. Tancovali, spievali, recitovali ale aj hrali divadielko. „Šťastné a veselé“ spievali všetky deti v záverečnej piesni a tešili sa zo svojho úspechu. Veď boli odmenené silným potleskom. Na záver deti obdarovali rodičov peknými, vianočnými pozdravmi, ktoré si pre nich pripravili. Milé podujatie sa všetkým veľmi páčilo.

 

Mikuláš

Aj tento rok všetky deti z našej materskej školy s napätím očakávali, či ich navštívi Mikuláš. V každučkej tichučko načúvali, kedy sa ozve cinkot zvončeka. No a keď zvonček zaznel, do triedy vstúpil Mikuláš, pozdravil deti a hľadal svojho strateného pomocníka čerta. Ten vzápätí dobehol aj s veľkým vrecom na neposlušné deti. Ale u nás také deti zrejme nemáme, lebo žiadne sa nechcelo priznať. Čertovi teda zostalo vrece prázdne. Všetky dobré deti Mikulášovi zaspievali, zarecitovali a s radosťou prijali balíčky plné dobrôt. Aj keď niektorí drobci vyronili aj slzičku , nakoniec boli všetci spokojní, poďakovali Mikulášovi a pustili ho rozdávať radosť ďalším deťom do iných škôlok.

 

Pečieme medovníky

Medovníky neodmysliteľne patria k Vianociam, ktoré už pomaly klopú na dvere. Typickú vianočnú pochúťku pripravuje každý inak a každá gazdinka má svoj osvedčený recept. Medovníky z našej škôlky však boli o niečo výnimočnejšie. Keďže sa blížia Vianoce, tak ako naše mamičky, aj my sme sa pustili do pečenia medovníkov. Najskôr sme sa porozprávali  o prichádzajúcich vianočných sviatkoch, tradíciách i o pečení medovníkov. Pripravili sme si všetko na pečenie a pustili sa do práce. Cesto sme si vyvaľkali a deti už s radosťou vykrajovali medovníkové figúrky. Aj tety kuchárky nám pomohli a do zlata nám upiekli medovníky. Všetky deti vyrábali medovníky s veľkou láskou a vložili do nich kus svojho srdiečka, lebo vedeli, že ich podarujú svojim najbližším. Keď prišiel deň vianočnej besiedky, podarovali sladké medovníčky svojim rodičom a hosťom, ktorí sa prišli pozrieť na ich vianočný program.

 

Hudobný koncert Drozdík Čimko

Hudobný koncert -   Drozdík Čimko

Dňa 22.11.2022 priniesla do našej MŠ  veselú náladu pani Mgr. Marta Pažická so svojím hudobným vystúpením – Drozdík Čimko. Do deja zapojila aj deti, ktoré nezbedného drozdíka, ktorý vypadol z hniezda a maškrtnú mačku Micku, zahrali. Veselé známe pesničky, (Jeseň pani bohatá, Prší, prší, Červené jabĺčko...)ktoré vystúpenie sprevádzali, deti s radosťou spievali i rytmizovali. Deti sa nedali  zahanbiť ani pri hudobných hádankách. Hudobné nástroje, zobcovu flautu, priečnu flautu, akordeón i klávesy, ktoré pri vystúpení účinkovali, spoznali i správne pomenovali. Teta Marta za to všetky deti pochválila a ukázala im, že aj hudba môže byť hudobnými nástrojmi tak krásne vymaľovaná ako jeseň.


 

Jesenné šantenie

 „Jeseň pani bohatá“, aj takto sa spieva pieseň v materskej škole. Jesenná príroda nám ponúkla rozmanité jesenné plody a pestrofarebné listy. Deti poznávali a pomenovali šípky, gaštany, šišky, rôzne farebné tekvičky,  pestrofarebné listy a pod. Z jednotlivých plodov a listov deti zhotovovali figúrky, postavičky, lesné zvieratká,  rôzne predmety a využili ich aj pri výtvarných prácach. Touto aktivitou sme u detí rozvíjali fantáziu , predstavivosť , praktické zručnosti a estetické cítenie. Najviac sa im páčili na pobyte vonku kde sa vyšantili vo farebných listoch do sýtosti. Viac vo fotogalérií.

 

Deň Materských škôl

  

Na základe iniciatívy Slovenského výboru Svetovej organizácie pre predškolskú výchovu / SV OMEP/ vznikla myšlienka usporiadať Deň materských škôl na Slovensku. Tento významný deň nielen pre materské školy, ale aj pre náš štát, sa každoročne organizuje 4. novembra. Práve 4. novembra 1829 grófka Mária Terézia Brunšviková otvorila na Slovensku prvú detskú opatrovňu.


Celý deň sa vo všetkých triedach realizovali  zaujímavé edukačné aktivity  pri ktorých deti získavali hravou formou nové vedomosti a zručnosti. Aj týmito aktivitami pedagogickí zamestnanci a deti predškolského veku dokázali, že materská škola, to nie je len hranie sa, ale aj cieľavedomá a systematická výchova a vzdelávanie, na ktoré bude nadväzovať ďalší stupeň vzdelávania detí – základná škola. Veríme, že naplníme odkaz grófky Brunšvikovej:

„Tieto malé deti sa tak vyučujú, že ani nevedia, že sa učili a celý čas trávia tak, že si myslia, že sa len hrali.“

Tekvičkové popoludnie predškolákov

Pred jesennými prázdninami 26.10.2022 prišli deti do materskej školy preoblečené za strašidlá, ježibabky, duchov, kostry, čarodejnice, tekvice, či pavúčice a začala sa detská tekvičková párty. Pre deti boli pripravený súťaživý program ako varenie lektvaru, lietanie na metle, skúška odvahy a  hľadanie pokladu. Po súťaživých hrách nasledovalo občerstvenie a tanečná zábava. Bolo to veľmi veselé popoludnie. Strašidielka boli veľmi milé, preto sa nikto nebál, ani neplakal. Mamičkám ďakujeme  za občerstvenie pre deti. Tešíme sa opäť o rok.

 

Jesenné tvorivé dielne

 

Dňa 25.10.2022 sa uskutočnili v našej materskej škole „Jesenné tvorivé dielne“. Rodičia spolu so svojimi deťmi vytvárali rôzne jesenné dekorácie, ktoré si pre nich pripravili pani učiteľky. Rodičia mali veľkú radosť, keď spolu s deťmi  mohli tvoriť z rôzneho  materiálu. Vytvárali si gaštankové a drevené postavičky, vyrezávali tekvicu a tvorili jesenné venčeky. Vytvorené dekorície skrášľovali interiér našej škôlky.Bolo to pre nás všetkých príjemné strávené popoludnie s rodičmi. Tešíme sa na ďalšie stretnutie.

Environmentálna aktivita

Škola ochrany prírody Varín (ŠkOP) patrí k Správe Národného parku Malá Fatra. Zameriava sa na výchovu k ochrane prírody, vzdelávanie a propagáciu v tejto oblasti pre všetky vekové skupiny. Má regionálne pôsobenie v územnej pôsobnosti Správy Národného parku Malá Fatra. Výukové programy pre školy a škôlky sú zamerané na zmyslové, tvorivé a aktívne spoznávanie problematiky ochrany prírody a životného prostredia. Pri ich realizácii kladú dôraz na odbornosť a aktuálnosť poskytovaných informácií, rozvíjanie tvorivosti, komunikácie a tímovej práce.

Dňa 20.10.2022 našu materskú školu navštívila pani Alenka Badurová zo Školy ochrany prírody Varín a spoločne s deťmi absolvovala výukový program  o vlkoch. Aktivita pod názvom „AKO VLK NEZOŽRAL ČERVENÚ ČIAPOČKU“ bola určená pre predškolákov. Deti spoločne pracovali na plagátoch, komunikovali, lepili, počúvali s porozumením, napodobňovali ale aj si vypočuli zvuky rôznych zvierat. Najviac deti zaujalo krátke video vlkov natočených z fotopasce ako sa hrajú v lese. Deťom sa aktivita veľmi páčila a už teraz sa tešíme na ďalšiu návštevu.

 

Deň Jabĺčka 21.10.2022

21.október je deň, kedy si viac ako inokedy pripomíname význam jabĺk pre zdravie človeka.

Aj takýto deň sme si  zažili v našej materskej škole. Na úvod sme si pripomenuli prečo by sme toto chutné a zdravé ovocie mali konzumovať. V tento deň nechýbali ani súťaže či jablkový tanec. Podporili sme tiež výtvarný prejav detí, z čoho vzišlo mnoho pekných a zaujímavých podôb jabĺčok, ktoré skrášľujú naše nástenky na chodbách. Tento deň bol plný tvorivosti, zábavy a tiež chutí. Spoločne s deťmi sme si pripravili zdravú jablkovú šťavu a jabĺčkový tanier. Viac vo fotogalérií.


 

 

 

Svetový deň zdravej výživy


Jesť je nevyhnutnosť, ale jesť správne, to je umenie.

Dňa 18. októbra 2022 sa v našej materskej škole konal „Deň zdravej výživy“ s názvom „Bez ovocia zeleniny, nebudeš mať vitamíny“ pri príležitosti Svetového dňa výživy. Spolu s deťmi sme zrealizovali niekoľko zaujímavých aktivít. Cieľom aktivity bolo poznať zdravé potraviny a dbať na správne stravovanie. Deti sa zabávali pri rôznych aktivitách.

Prostredníctvom potravinovej pyramídy a Power Pointovej prezentácie sme si povedali, čo všetko by sme mali jesť, ako často a prečo, aby sme boli zdraví. Záujem detí bol vzbudený aj výstavkou ovocia a zeleniny na triede, ktorú si spoločne pomenovali, potriedili, zaspievali pesničku o jabĺčku. Keďže k zdravej výžive patrí aj pohyb, deti si spolu zacvičili na pesničku o ovocí. Na záver sa deti  rozdelili do skupín, kde sa podieľali na tvorbe plagátu lepením zdravých a nezdravých potravín a vypracovaní pracovného listu.

Veľkú radosť deťom urobila krásna ovocná misa, ktorú pripravili tety kuchárky a tak sme tento deň ukončili chutnou a hlavne zdravou hostinou.Viac vo fotogalérií.

 

Divadielko Janko a Marienka

Čarovná klasika v originálnom prevedení s bábkami v životnej veľkosti!

V pondelok 17.10.2022 zavítalo do MŠ Divadielko zo šuflíka s bábkovým predstavením o „Jankovi a Marienke“. Túto známu rozprávku predstavili v originálnom prevedení s bábkami v životnej veľkosti. Hrdinovia príbehu Janko a Marienka sa stratili v hlbokom lese. V tmavej hore objavili sladké prekvapenie, domček z medovníčkov. No nie je všetko zlato, čo sa blyští. V chutnej chalúpke na nich striehla zlá ježibaba. Príbeh mal šťastný koniec a svedčili o tom aj usmiate tváričky našich detí. V príbehu vystupovali nielen veľké bábky, ale aj pesničky s prvkami terchovskej ľudovej hudby a folklórne tance. Ďakujem za návštevu a tešíme sa nabudúce. Viac vo fotogalérií.

 

Návšteva starých rodičov

Natrhám si kvety pod lesom na stráni,
vám starí rodičia, kytku dám do dlaní.
Hoc vlas vám šedivie a zrak sa zakalí,
prijmite od detí najkrajšie pozdravy.
Prijmite kytičku, čo slzou prevlhla
aj mne sa tískajú slzy tiež do hrdla.
Nech sa vám predĺži životná vaša púť,
želáme zo srdca, vaša vnučka i vnuk.


Prišla jeseň a na dvere nám zaklopal mesiac Október - Mesiac úcty k starším. Mesiac október by mal byť pre náš všetkých aj pripomienkou, ako si uctiť starších ľudí v našom okolí. Starnutie je zákonitý, všeobecný jav, ktorému podliehajú všetky živé organizmy, teda aj my ľudia. Je to nezvratný a postupný proces v našom živote. Úcta k starším ľuďom by mala byť predovšetkým prirodzenou súčasťou nášho života, mala by byť spontánna a nenásilná. Starší ľudia si ju zaslúžia, pretože vekom nadobudli rôzne skúsenosti, ktoré odovzdávajú nám, mladším. Úcta k tým, ktorí tvrdo pracovali, aby sa nám žilo lepšie. Úcta k tým, ktorí sa každý deň vzdávali radostí, ktoré im život ponúkal, aby urobili šťastnými nás, ich deti.

Pri tejto príležitosti sme si v našej materskej škole pripravili program v podobe básní, piesní a tanca. Deti vyjadrili svoju lásku k starkým krásnymi kresbami. Pozvanie do škôlky prijali starí rodičia, prastarí rodičia našich detí, ktorí poďakovali nielen slovom, úsmevom ale aj sladkou odmenou. Sme radi, že sme spoločne prispeli k vytvoreniu peknej sviatočnej atmosféry a mohli tak vyjadriť úctu a vďaku našim starým rodičom. Viac vo fotogalérií.

 

Výstava ovocia a zeleniny

V sobotu 01.10.2022 v sobotu sa v Kultúrnom dome v Belej konala výstava ovocia a zeleniny.

Medzi exponátmi mali najväčšie zastúpenie hrušky, slivky, jablká a hrozno. Zo zeleniny boli vystavené najmä mrkva, zeler, rajčiny či papriky. Nechýbali ani rôzne druhy tekvíc a mnoho iného. Krásne jesenné dekorácie dodali výstave na zaujímavosti a tak celá sála hýrila pestrými farbami. Je vidieť, že kto sa o záhradku stará s láskou, príroda ho odmení bohatou úrodou. Naše detičky z materskej školy taktiež prispeli krásnymi plagátmi, ktoré dozdobili prostredie v kultúrnom dome. V rámci vychádzke sme navštívili výstavu a pozreli sme si jednotlivé produkty.