Projekty

Dajme spolu gól 

 

Projekt „Dajme spolu gól“ je súčasťou Grassroots programu SFZ. Najväčšou výzvou dnešnej doby je zastaviť dlhodobo klesajúci záujem verejnosti o futbal. Zmena spoločenského systému a konkurencia iných spoločenských odvetví dostala futbal do náročnej pozície. Futbal však svoju jedinečnosťou stále láka časť mladých ľudí, ktorých je ale podľa vývoja demografie a aj medzinárodných analýz čím ďalej tým menej. Preto je nevyhnutné ponúknuť atraktívne futbalové aktivity deťom a mladým ľuďom. V minulom školskom roku SFZ začal realizovaťprojekt zameraný na popularizáciu futbalu u detí v materských školách s názvom „Dajme spolu gól“ (pravidelné pohybovo-športové aktivity so zameraním na futbal), ktorý bude pokračovaťaj v školskom roku 2018/19 s možnosťou zapojenia ďalších materských škôl, resp. základných škôl s materskou školou. V priebehu dvoch rokov chceme nadviazať podobným projektom na 1.stupni základných škôl.

 

Cieľ projektu

  • Ponúknuť deťom možnosť pravidelnej pohybovej aktivity

  • Osvojenie si základných pohybových návykov

  • Rozvoj pohybových schopností detí primerane k ich veku

  • Rozvoj kognitívnych funkcií detí

  • Motivovať deti k športovej aktivite

  • Vytvárať v nich trvalý vzťah k športovej aktivite - futbalu

  • Hravými prostriedkami ukázať (nie presviedčať) pozitíva pohybu a samotnej hry - futbalu

  • Získať pre futbal čo najviac detí z materských škôl / základných škôl s materskou školou pre futbalové kluby v obci/meste.

 

 

 

Veselé zúbky  

 

 

Veselé zúbky sú sociálnym projektom spoločnosti dm drogerie markt, ktorý dlhodobo prináša v spolupráci so spoločnosťou GlaxoSmithKline.

Projekt sa už osem rokov teší veľkej obľube medzi deťmi a ich rodičmi. V rámci neho je dispozícii päť veselých a zároveň edukačných zúbkových rozprávok, osem videoklipov k poučným zúbkovým pesničkám a inštruktážne video. Aj vďaka nim môžete deti veselou formou naučiť, prečo a ako sa majú o zúbky správne starať. Každá rozprávka prináša konkrétnu tému, ktorá je podporená aj veselou, ale zároveň poučnou pesničkou, preto je to pre deti veľmi prehľadné a zrozumiteľné. Naším cieľom je vzbudiť v nich záujem o čistenie zúbkov práve zaujímavou a hravou formou, a tak deti už v ranom veku naučiť vhodnú techniku čistenia zúbkov, aby sa im vytvorili návyky na celý život.

 

                                                           

 

Zdravé oči v MŠ  

 

S realizáciou celoslovenského programu Zdravé oči už v škôlke začala Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska v roku 2014. Vďaka výťažku 5. Večera dobra Gordany Turuk a v spolupráci s ďalšími partnermi mohla začať s preventívnymi meraniami zrakových parametrov detí v materských školách na území celého Slovenska. Vďaka ich podpore sa nám podarilo vybaviť všetky regionálne pracoviská skríningovými autorefraktometrami, ktoré dokážu s vysokou mierou spoľahlivosti odhaliť existujúce alebo začínajúce vývinové poruchy zraku detí.

 

Zrak patrí medzi najdôležitejšie zmysly. 

80 % všetkých informácií prijímame očami. Dieťa však nevie, čo znamená „zle vidieť“. Očné poruchy môže vyrovnať až do 4 - 5 dioptrií bez toho, aby to niekto spozoroval. Navyše, zlé videnie nebolí, preto sa ani nesťažuje. Dieťa je schopné vytvárať si a využívať vlastné kompenzačné techniky, ktoré mu umožňujú normálne fungovať v známom prostredí. Problémy sa niekedy môžu prejaviť až príchodom do školy, kedy začína byť na zrak dieťaťa kladený väčší dôraz. Ten súvisí s vnímaním priestoru, hĺbky, ale aj celkovou prácou očí vo všeobecnosti. V tomto veku je však už pravdepodobnosť vyliečenia zrakovej poruchy veľmi malá, niekedy až nulová.

Program Zdravé oči už v škôlke je určený deťom od troch do šiestich rokov. V tomto veku je možné zachytiť začínajúce očné poruchy a ochorenia. Je nevyhnutné, aby sa poruchy zraku identifikovali už v ranom veku a ihneď sa začal proces ich liečby, korekcie a kompenzácie. Systém preventívnej kontroly zraku u očných lekárov v podmienkach Slovenskej republiky nie je nastavený a rodičia sami veľmi často nevedia identifikovať prvé prejavy zrakových problémov svojich detí. To spôsobuje, že k očnému lekárovi prichádzajú až v čase, keď je zraková porucha už intenzívne rozvinutá. Vtedy už ale môže byť na naštartovanie efektívnej liečby a korekcie neskoro.

 

Rodičom detí v predškolskom veku prostredníctvom programu Zdravé oči už v škôlke ponúkame merania zrakových parametrov ich detí. Meranie skríningovým autorefraktometrom je rýchle, bezbolestné a bezdotykové. Po podpísaní informovaného súhlasu rodičom môžu byť dieťaťu priamo v materskej škole preventívne odmerané zrakové parametre. Každý rodič dostane o tomto Potvrdenie o skríningovom meraní, ktoré ho informuje o nameraných zrakových hodnotách a poskytne mu informáciu, či je u jeho dieťaťa potrebné komplexné odborné vyšetrenie u detského oftalmológa.

 

 

INTEGRAČNÝ A VZDELÁVACÍ
PROGRAM MEDVEDÍK NIVEA